הלל באוניברסיטה העברית בירושלים
קרן דליה ואלי הורביץ בע"מ

 

גברת עם סלים 2017 – פרויקט 'גברת עם סלים' – מעגלים של נתינה הדדית בין דורית

 

 • תקציר של התכנית:

הצגת התכנית:

שוק מחנה יהודה, הססגוני והתוסס, מבטא את הפסיפס החברתי הצבעוני הקיים ירושלים. הרב-גוניות הירושלמית היא נכס- רצף של חיים יהודיים – חילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים, מרחב ססגוני – בין דתי ועדתי, רצף של זהויות – כעיר שחוברה לה יחדיו.

קשישים ירושלמיים רבים עורכים את הקניות בידיעה כי ההגעה שלהם לשוק מוגבלת לפעם בשבוע ולכן קונים במרוכז כמות גדולה של מצרכים ומתקשים בסחיבת הסלים לבדם. עבור קשישים אלו, היציאה לקניות הינה גם חוויה חברתית חשובה, לה הם מצפים במהלך השבוע.

הפרויקט של הלל 'גברת עם סלים' ע"ש שלום דורון ז"ל, שהוקם ביוזמת סטודנט מתנדב – יקיר פרטוש, והתרחב ומתאפשר הודות לתמיכת קרן דליה ואלי הורביץ, מחזק את הקשר הבין -דורי על ידי פעילות הדדית סביב חווית הקניות של צעירים וקשישים, כשכל צד גם תורם וגם נתרם.

אחת לשבוע בשעות קבועות יוצאים סטודנטים וצעירים, לבושים בחולצות זוהרות של הפרויקט של הלל 'גברת עם סלים'. הצעירים עוזרים לקשישים בסחיבת סלים בתמורה לעצה לחיים טובים. על הדרך מתפתחת שיחה, נגיעות של חסד מטיילות בשוק, ונפרדים בברכות מרגשות, ועם חיוך, שנשאר אתך.

 

נוכחות הסטודנטים המתנדבים בשוק משדרת אחריות חברתית של הקהילה הצעירה כלפי הקהילה המבוגרת. הסטודנטים תורמים אבל גם נתרמים – העזרה בסחיבת הסלים והעצה לחיים בתמורה, יוצרים גשר בין דורי

 

ומעצימים את הקשר בין הצעירים לקשישים: הצעירים עוזרים לקשישים בסחיבת הסלים, אבל גם חווים חוויה משמעותית של יצירת קשר ופתיחת פתח לעולם התוכן העשיר והמרתק של הקשישים. 

 

פרויקט 'גברת עם סלים' מכיר גם בקושי של קשישים רבים לצאת מבתיהם – הודות לקרן דליה ואלי הורביץ נפתח מסלול נוסף אישי וקבוע בבתי קשישים. הקשישים שזוכים לסיוע ביתי הופנו אלינו ע"י גורמי רווחה. הללו חיים בשכונות הפריפריאליות של ירושלים, בתחום הגילאים 75-95. רובם במצב סוציו-אקונומי נמוך. לחלק מן הקשישים ישנה משפחה אך במקרה של רובם המשפחה גרה רחוק ואינה בקשר רציף עם הקשיש. אצל כל הקשישים קיים צורך בעזרה בין אם היא מעשית כגון עריכת קניות וסידורים שוטפים ובין אם היא נפשית, חברתית – אדם לשתף ולשוחח עמו. הסטודנטים המגיעים גם לבתי הקשישים הללו, משוחחים, קוראים, מטיילים, ועורכים קניות יחדיו – שני הצדדים נתרמים ונהנים.

 

גברת עם סלים' במספרים

כ 3,380 קשישים נהנים במהלך כל השנה מפעילות 'גברת עם סלים'.

כ 200 סטודנטים ובני נוער מתנדבים במהלך השנה

כ 26 סטודנטים וצעירים מתנדבים באופן קבוע מידי שבוע

כ 40 קשישים קבועים מידי שבוע

 

פירוט:

200 סטודנטים וצעירים מתנדבים 'בשוק מחנה יהודה' במהלך השנה – התנדבות שאינה רציפה.

סטודנטים וצעירים מתנדבים קבועים:

בממוצע 26 סטודנטים ובני נוער מתנדבים קבועים מידי שבוע מתוכם:

15- 20 קבועים במסלול השוק

7-8 במסלול ההתנדבות הבייתית (מלגאים)

 

קשישים:

3,380 קשישים נהנים מהפעילות בשוק

40 קשישים קבועים

30 קשישים קבועים במסלול השוק

9-10 קשישים במסלול הבייתי

 

 

 

פירוט קשישים:

מתנדבי השוק מסייעים במומצע ל 65 קשישים מדי שבוע – 52 שבועות – סה"כ 3,380 קשישים בממוצע.

30 קשישים בעלי קשר רציף ומתמשך עם סטודנט/ית קבועים מידי שבוע בשוק.

7-8 מתנדבי המסלול הבייתי נפגשים עם 9-10 קשישים קבועים מידי שבוע (לרוב קשישים ערירים שאינם יכולים להגיע ולרכוש את קניותיהם בשוק) המתנדבים מגיעים לבית הקשיש כל שבוע לצד התנדבות השבועית ב'שוק מחנה יהודה'.

 

הצעד הבא – פעילות פרויקט 'גברת עם סלים' בשלושת השנים הקרובות:

הודות לתמיכתכם והשותפות האיתנה שנרקמה, פרויקט 'גברת עם סלים' צמח מיוזמה סטודנטיאלית להיות אחד הפרויקטים הבין דורים המוכרים והמשמעותיים ביותר בירושלים.

בתום שלושת השנים בהם פעלנו יחדיו תוך התחדשות ושיפור מתמיד מידי שנה, נשמח בשנים הקרובות להעמיק ולהוסיף נדבכים חשובים ונצרכים תוך שימור האלמנטים המוצלחים בפרויקט. כיום, משפרויקט זה היכה שורשים, הן בפעילות בשוק והן בבתים הפרטים של הקשישים.

יש בנו בטחון גדול עוד יותר להביא את הפרויקט למחוזות חדשים ונוספים עם חידודים מהותיים וחשובים:

 • חיבור בין קשישים עולים ותיקים לסטודנטים עולים חדשים- מתוך החוויות וניסיון פעילותנו בשוק ובבתים, עלה צורך חברתי חיוני לחבר בין קשישים עולים ותיקים לסטודנטים עולים חדשים בעלי שפת-אם זהה. קשישים רבים המשתתפים בפרויקט למעשה עלו ארצה והינם עולים ותיקים שנאחזים באורחות חייהם ומורשת ארץ מוצאם. כבר השנה החלנו בפיילוט בו שילבנו בין צמדים אחדים של קשישים וסטודנטים מארץ מוצא ושפה זהה ונוכחנו כי נוצרו קשרים עמוקים המבוססים על מכנה משותף רחב הכולל למידה הדדית, הפגת בדידות ושפה משותפת- תחושה של בית ורקימת קשרים הדומים לסב ונכד. לאור כך, בשנים הקרובות נפעל להגדלת כמות המשתתפים העולים כמו גם הסטודנטים העולים חדשים.
 • השקת קמפיין רב שנתי- בהמשך לחשיפה הגדולה אותה ציינו, ההבנה שעולה מן השטח היא כי הקרקע בשלה כעת לצעד גדול נוסף והוא השקת קמפיין רב שנתי. קמפיין אשר לא יעודד רק את פעילי הפרויקט לפעול בעשייה הבין-דורית במסגרת הפרויקט, אלא ינגיש אותו אל הציבור הרחב לפעול ברוח הפרויקט, יגביר ויגדיל את נראותו בקרב כלל האוכלוסייה, יביא לידי רעיונות ויוזמות נוספים עשירים לאור פעילותנו, יעלה את המודעות לנושא הבין-דורי, ואשר יעמיק קשרים בין-דוריים משפחתיים וקהילתיים.

שנה א' – השטאג# נעודד את קהל הסטודנטים והצעירים לקבל #טיפ_זהב מקרובי משפחה, שכנים, חברים למכולת והסופר השכונתי – העצות והטיפים לחיים טובים יפורסמו ויאוגדו תחת השטאג#,  כך נחשוף וננגיש את תובנות וחכמת הקשישים שישתתפו גם בפרויקט וגם מחוצה לו – נעזר בפייסבוק ממומן לחשיפה מירבית. 

בשנה ב' – נמשיך בהשטאג ובנוסף נצלם סרטון נוגע המעודד אינטראקציות בין דוריות סביב חווית הקניות המשותפת. 

בשנה ג' – נמשיך עם ההשטאג ונפיץ את הסרטון זאת לצד שלטי חוצות בקמפוסים המעודדים קשר בין דורי.  

                                        

 • (ראו פרוט נרחב של מודל הפרויקט בסעיף 6).
  •  

תיאור המצב הקיים אותו רוצים לשנות כולל מספר מרכיבים:

 • אוכלוסיית היעד של התכנית

 

בני גיל הזהב וקשישים:

א. בהתנדבות הרוחבית – קשישים הפוקדים באופן מסורתי וקבוע, מדי יום חמישי את שוק מחנה יהודה בירושלים – האוכלוסייה מאופיינת לרוב כאוכלוסיית קשת יום

ב. בהתנדבות הביתית- קשישים המוכרים מטעם לשכת הרווחה שהביעו עניין בקיום מפגשים אישים עם סטודנטים. אל קשישים אלו מגיעים סטודנטים הזוכים למלגה, להתנדבות שבועית בביתם.

 

מאפיין בולט: – קשישים עולים חדשים ועולים ותיקים – מהשיחות שהמתנדבים מקיימים, הן עם הקשישים שנעזרים בהם בשוק והן במסלול הביתי – הגענו להבנה כי מרבית הקשישים שאנו פוגשים, הנם עולים ותיקים שעלו ארצה ממדינות שונות בעולם. הללו מתרגשים עד דמעות שסטודנטים מסייעים להם ורוצים לשמוע אותם – בעיקר הנם מתרגשים שישנם סטודנטים עולים הדוברים את שפתם שמושיטים יד לעזרה ולב לשיחה.

 

סטודנטים וצעירים:

א. סטודנטים – תלמידים מהמוסדות האקדמאים בירושלים המאמינים בחשיבות השיח והמפגש הבין-דורי וששים להעניק מיכולותיהם הפיזיות והחברתיות לצד כמיהה ללמוד מתובנות ומניסיון חייהם של הקשישים והקשישות. רואים במפגשים אלו  בפרויקט מתנדבים בשנה כ  150 משתתפים, מתוכם מגיעים  כ  20 – 15 מתנדבים בשבוע.

ב. סטודנטים עולים – בהתבוננות בסטודנטים המשתתפים ב׳גברת עם סלים׳, ניכר כי בשנתיים האחרונות בולטים הסטודנטים העולים המשתתפים בפרויקט. סטודנטים עולים רבים נמנים על קנייני השוק כמו גם הקשישים, הללו חווים את ההתנדבות בשוק ככרטיס כניסה טבעי לחברה הישראלית – כניסה קלה, בא הם מוצאים את קבוצת השווים להם מבחינה שפתית לצד היכולת המאוד פשוטה להם לתרום פיזית ולקבל ולתת באותה נשימה מענה חברתי חם ואוהד. הפרגון לו הסטודנטים העולים זוכים מהקשישים נותן להם כוח ורצון להשתלב.

ג. סטודנטים וצעירים מהקהל הרחב- הפרויקט רלוונטי לא רק לפעילי ׳גברת עם סלים׳ אלא גם עבור סטודנטים וצעירים מהקהל הרחב. אנו רואים חשיבות גדולה קודם בעשייה המתחילה מתוך הבית (מתנדבי 'גברת עם סלים') וממשיכה משם להשפיע ולהניע לפעולה את ציבור הצעירים הרחב. לקהל זה קיים ממשק נמשך ורציף בחיי היומיום עם אוכלוסיית גיל הזהב: בביתם עם מבוגרי משפחתם, בעבודתם, בלימודיהם, בשכונתם – במכולת והסופר השכונתיים, בגן הציבורי ובפארק, בנסיעה בתחבורה הציבורית ובזירות נוספות ביומיום.

ד. בני נוער וצעירים – תלמידי תיכון, חברים בתנועות נוער, תלמידי מכינות קדם צבאיות, חיילים בחופשה – המעוניינים בפעילות מעורבות חברתית המחפשים עשייה משמעותית נדרשת להם יש בה ערך מוסף.

אחרים: ארגונים עסקים וחברתיים, תכניות מנהיגות, וועדי עובדים, תכניות חינוכיות ועוד –  אשר שמעו על הפרויקט ופועלו, מגיעים למפגשים חד-פעמים ומשתתפים לצד פעילי התכנית בשוק.

לדוגמא, שיתוף פעולה עם עמותת ׳רוח טובה׳ במסגרת האירוע "קוקה קולה WOW TOUR". בני נוער המעוניינים לזכות בכרטיס כניסה לאירוע, יכולים לצבור נקודות ע"י ביצוע משימות שונות. אחת האפשרויות היא ביצוע משימת התנדבות.  ׳רוח טובה׳ החליטה לשתף פעולה איתנו ואחת האפשריות המוצגת לבני הנוער המתנדבים היא התנדבות עם הפרויקט. במהלך חודש יוני הקרוב, קבוצות רבות של נערים יגיעו לשוק מחנה יהודה להצטרף לצוות המתנדבים הקבועים שלנו.

 

 

 • הצרכים: אלה הם המצבים בהם נתונה האוכלוסייה המהווים את הסיבה לתוכנית המוצעת ושעליהם התוכנית מתכוונת לענות

כחלק מתהליך ההזדקנות, זקנים רבים סובלים מירידה בתפקוד, בין היתר הם נעשים פגיעים בלכתם ברחוב ומתקשים לערוך קניות באופן עצמאי. עם זאת, חלקם נאלצים לערוך את הקניות בעצמם בשל חוסר באמצעים. רבים מהם עורכים את הקניות בידיעה כי ההגעה שלהם לשוק מוגבלת לפעם בשבוע ולכן קונים במרוכז מצרכים רבים ומתקשים בסחיבת הסלים לבדם. נוכחות המתנדבים בשוק משדרת אחריות חברתית של הקהילה הצעירה כלפי הקהילה המבוגרת. המתנדבים תורמים אך גם נתרמים בסיפור חיים או טיפ לחיים, מה שיוצר גשר בין דורי. הצורך לחיזוק הקשר הבין- דורי עולה במיוחד בימים אלו, בין השאר נוכחת ההתפתחות הטכנולוגית הגורמת לפער הולך וגדל בין הדורות

קושי מרכזי נוסף שעולה מתוך תהליך ההזדקנות הוא האלמנט החברתי. קשישים רבים מחפשים אחר האינטראקציה והקשר החברתי בשל החשיפה המועטה לסביבה חברתית במציאות שכזו. קשר עומק שבירת שגרה מצד הקשיש.

קושי של השפה- רוב העולים הוותיקים דוברי שתי שפות לפחות. קושי השפה מגיע לידי ביטוי במבטא שונה, קושי להתבטא ולהבין וכו׳.

בנוסף, אמנם ישנן פעילויות התנדבותיות רבות ומבורכות בקרב האוכלוסייה הכללית, אך ישנה נטייה לשכוח להתבונן פנימה בסביבה שלנו ובביתנו. כך מתמסמסות פעולות משמעותיות רבות עבור הקהל הרחב שמלכתחילה הן למעשה נגישות אליו מאוד.

 

 • נכסי האוכלוסייה: יש לתאר יכולות, מבנים, ארגונים הקיימים באותה קהילה שיכולים לסייע בקידום הפתרון.

הפעילות מנוהלת ממשרדי בית הלל.

וועד סוחרי השוק נתן את ברכתו. כעת אנו נעזרים בבסתיורנים שונים אשר מאפשרים למתנדבים להניח בדוכנם את תיקיהם האישיים בזמן ההתנדבות וכן בפאב ׳קזינו דה-פריז׳ אשר מאכסן את חולצות ואפודי הפרויקט.

 

 

 

 

 • מידת מעורבות הממשלה ו/או רשות מקומית בפתרון הבעיות או בקידום הנושא המוצע.

הרשות המקומית נתנה את הסכמתה לשימת דוכן המתנדבים במתחם השוק הפתוח, וכמו כן, הפרויקט נמצא בשיתוף פעולה מתמשך עם העירייה בהתקשרות עם מתנסי״ם שונים וגורמי רווחה מטעם העירייה בשכונות שונות (פסגת זאב, רמת אשכול, נווה יעקב).

 

 

 • פתרונות שנוסו: הסבר קצר על תכניות (של ארגונכם או של אחרים) שכבר ניסו להתמודד עם הבעיה/נושא (במידה והיו כאלו) ומדוע הן אינן מספקות מענה הולם.

היו מספר ניסיונות של ארגונים שונים לקיים פעילות דומה במקומות אחרים בארץ ואף בשוק מחנה יהודה. פעילות זו לרוב הייתה זמנית ולא נתנה פתרון ארוך טווח לקשישים העושים את קניותיהם בשוק. לפרויקט זה יש זמן חדירה איטי, כאשר בחודשים הראשונים העיסוק המרכזי הוא יצירת יחסי אמון עם הקשישים בשוק ולאחר מכן בניית מחוייבות כלפיהם. 

בנוסף ישנם אנשים המציעים שירות של סחיבת סלים תמורת תשלום סמלי. בולט הקושי שיש לקשישים הנאלצים להכריע לא להיעזר בשרות תשלומי זה בכדי לשמור על מעט כספם לרכישת מוצרים – זאת על אף הקושי הפיזי הגדול. שירות זה אינו בעל מטרה אידאולוגית לחיזוק קשרים הדדים.

הניסיונות עד כה באו לסייע לקשישים לסחוב סלים – אנו מאמינים ופועלים לקבל גם מניסיון וחכמת החיים של הקשישים אשר נרגשים לשתף ולהעניק לצעירים הנכונים להקשיב וללמוד.

במהלך כל שנות פעילות התכנית הועלו מספר שאלות חשובות בהקשר להתנדבות עם הקשישים. שאלות שעשויות להיות רלוונטיות אף לארגונים אחרים העוסקים בסוגיות ואוכלוסיות גיל הזהב:

 1. קשר רוחבי אל מול קשר עומק- עולה השאלה האם ישנה עדיפות לסוג התנדבות מסוים: האם אנו מעניקים תעדוף לקשר עמוק ואישי בין הקשיש לסטודנט, או לחלופין ישנה העדפה לקשר רוחבי ומקיף בין סטודנטים לקשישים רבים נוספים.
 2. קשישים עולים ותיקים- ישנם קשישים רבים שעלו ארצה והנם עולים ותיקים, אשר צמאים לספר את סיפורם הייחודי והמרתק והסיבה לשמה בחרו לעלות לישראל. בנוסף, צפים צרכים ואתגרים רבים מצד אותם עולים ותיקים החושפים בפני המתנדבים את הקשיים עימם הם מתמודדים ביומיום כחלק מהיותם עולים ותיקים (קשיי שפה, התאמת התנהגות במקום, בדידות).
 3. הנגשת הפרויקט לכלל הקשישים- ישנם קשישים רבים שאינם מקבלים מענה הולם לצורכיהם הפיזיים והנפשיים ואינם מקבלים פתרון מוסדי מוסדר (אינם מודעים לאפשרות העזרה המוסדית המוצעת להם או לחלופין המוסדות לא פנו אליהם במתן אפשרות זו).
 4. קיום אירועים משותפים לכלל הקשישים- קיים קושי לכנס את הקשישים עימם מתנדבים במסלול האישי לקיומו של אירוע משותף. זאת בשל מוגבלותם הפיזית להתניידות בעיר, ולעתים אף הבעת חוסר רצון לצאת מהמרווח הנוח להם.

 

 1. המשכיות הקשר עם הקשישים- במסלול הרוחבי נוצר קשר רציף והמשכי שאינו מובן מאליו עם הקשישים שמפעמים רגליהם אל השוק. לעומת זאת, הקשר האינטימי שנוצר במסגרת המסלול האישי לרוב נקטע לאחר תום שנת הפעילות בה המתנדבים זוכים למלגה.. עולה השאלה כיצד יש לפעול עם הקשישים שהסתיים הקשר והמסלול האישי עימם.
 2. תיעוד סיפורם האישי של הקשישים- ישנו צורך לתעד ולהכיר את סיפוריהם השונים של האוכלוסייה הבוגרת. בנוסף לעצת החיים וניבי החכמה שהקשישים משתפים עם המתנדבים, פעמים רבות השיחות מתגלגלות לשיחות נפש ועומק- זיכרונות ילדות וחיים ייחודיים שרצוי לשמור ולנצור, ולהעביר לדור הבא.

 

 • סיכום: תאר/י בקצרה את הפתרון המוצע ומדוע לדעתך הוא יכול להיות אפקטיבי לפתרון הבעיה או הנושא המתואר:
 1. קשר רוחבי אל מול קשר עומק- הפתרון המוצע בפרויקט הוא פעילות בשני מסלולים:

             א. המסלול האישי בבתי הקשישים.

             ב. המסלול הפתוח בפעילות המתנדבים בשוק מחנה יהודה.

 

מצאנו כי ישנה הדדיות מבחינת עומק הקשר ומבחינת היקפו בשני המסלולים:

במסלול האישי – הסטודנטים מגיעים לבתי הקשישים ומצליחים ליצור קשר משמעותי עם הקשיש עמו הם בקשר                .

במסלול הפתוח בשוק – הסטודנטים יוצרים היכרות רחבת היקף עם קשישים רבים, ויתרה מכך, אף מצליחים ליצור רצף ועקביות בפעילותם במקום:

 קשישים רבים מתכננים את קניותיהם לקראת השבת על סמך היכרותם עם הסטודנטים וכך מתגבש קשר הדוק בין הצעירים לקשישים, והופך אט-אט לקשר מעמיק יותר ובעל המשכיות. לדוגמא, לפני מספר שבועות בעת ההתנדבות השבועית בשוק הפתוח, אלישע סטודנט המתנדב בפרויקט זיהה כי יצחק יושב על כסא רעוע ולא יציב. אלישע התכונן מראש והגיע במיוחד עם מברגה וכלי תיקון- ותיקן ליצחק את הכסא, ויצחק השיב לו בשמחה ואהדה גדולה.

יצחק, בסתיונר מבוגר מאוד בעל דוכן עררי בשוק הזוכה לסיועם של המתנדבים מדי שבוע בסחיבת עגלת ציוד פרנסתו חזרה לביתו, תוך שהצעירים תומכים בזרועו ומסייעים לו ללכת בבטחה. ליצחק יש קשר ארוך וקבוע עם הפרויקט והמתנדבים.

 

 1. א. קשישים עולים ותיקים- מצאנו כי שידוך בין עולים ותיקים לעולים חדשים דוברי אותה השפה מולידה קשר עמוק וחזק המבוסס על שפה משותפת, תרבות וערכים משותפים, הכרה משותפת בקשיי ההתאקלמות בארץ חדשה.

במסלול האישי, לנקודת פתיחה זו יש למעשה ערך מוסף חשוב. שידוך זה מהווה מעין הזדמנות פז לרקימת מערכת יחסים מיוחדת שאף יוצאת מגבולות גזרת הפרויקט: המתנדבים בוחרים להיפגש עם הקשישים מתוך זמנם הפנוי ולא רק במסגרת ההתנדבותית, כמו כן התקשרויות טלפוניות במהלך השבוע לשוחח שעות נוספות יחדיו. 

לדוגמא, סיפור אישי מרגש מאת אנג׳ליקה, סטודנטית עולה המשתתפת ב׳גברת עם סלים׳:

״שלום , קוראים לי אנג׳ליקה פומנקו ואני מתנדבת בעמותת ׳הלל בתכנית ׳גברת עם סלים׳. אני רוצה לשתף אתכם באחד הסיפורים  מיום רגיל בהתנדבות. הסתובבתי עם עוד מתנדבת בשוק הפתוח בחיפושים של גברת שצריכה עזרה ואז פתאום מישהו הגיע אלינו ואמרה שבסמטה בשוק העיראקי יש אישה שזקוקה לעזרה. ככה הכרתי את ריטה. מצאנו אותה, זו אישה מבוגרת (כמו שהסתבר אחרי זה בת 78), נמוכה, והגב שלה כבר בחיים לא יהיה זקוף. היא הולכת עם מקל, הגב מאוד מקשה עליה ללכת ולהתנהל ביום יום. היא בודדה, אך תמיד במצב רוח עליז. היא מספרת בדיחות, כולם מכירים ואוהבים אותה בשוק. אישה מדהימה! חוץ מזה אני דוברת רוסית והסתבר שהיא גם אז אני עוד יותר מבינה עד כמה שהאישה הזאת מצחיקה, מעניינת ומלאת סיפורים של החיים. אחרי שעזרנו לה היא ביקשה את המספר טלפון שלי ועכשיו היא מגיעה כל חמישי לשוק בשעות שאנחנו מתנדבים ומתקשרת אלי לפני שהיא מגיעה. לפעמים יוצא להישאר איתה גם אחרי שמסתיים זמן של התוכנית. לפני כמה ימים היא התקשרה אלי והזמינו אותי למוזיאון ישראל שאני אעזור לה וגם אבוא למוזיאון שזה נחמד!

אני שמחה שיש את 'גברת עם סלים', התוכנית עוזרת לקשישים לא רק למצוא עזרה עם סלים אלא גם למצוא חבר או נין שאין להם או עסוק מידי בשבילם.״

 1. ב. קשישים עולים ותיקים: היפוך החוזקות – קשישים רבים בארץ מוצאם נחשבים כראשי המשפחה ולהם מקום של כבוד והערכה גדולה, עם הגירתם לארץ זרה מאבדים מיכולתם להוביל ואף מוצאים עצמם נזקקים לעזרת הדור הצעיר – יש נחמה שהצעירים העולים מכבדים ומסייעים לך ורוצים לקבל מניסיון חייך ותובנותיך העשירות.- גם עוזרים וגם זקוקים לך באותה מידה – המשך הנהגה רוחנית… הפגת הבדידות לשתי האוכלוסיות שחוות אותה. מצע משותף – שפה, תרבות, נוהגים והליכות. מרחב משותף – זירה מעורבת כמקום מפגש עם השונה והדומה לך.

 

 1. הנגשת הפרויקט לכלל הקשישים- פרויקט ׳גברת עם סלים׳ הצליח להעלות ולעורר מודעות רבה בתוך העיר ירושלים בכלל, ובאזור מתחם שוק מחנה יהודה בפרט. ההתנדבות השבועית של המתנדבים בצהוב מושכת לא רק תשומת לב רבה אלא אף קשישים באזור שנחשפים לפעילות ופונים מיוזמתם אל המתנדבים: מבקשים סיוע עם סלי הקניות, מבקשים לשוחח ולקבל אוזן קשבת מצד המתנדבים, ולעיתים אף לקבל הדרכה ועזרה בתחומים שונים אחרים. לדוגמא, שושנה, עולה ותיקה ממצרים דוברת צרפתית, פנתה אל המתנדבים בשוק בבקשה לבדוק האם ישנו מתנדב שיוכל לסייע לה בכתיבת הספר האישי שלה אודות ׳עצות סבתא׳ במחשב בביתה. חשנו מחויבות גדולה לתת מענה לבקשתה של שושנה ולהעלות את עצותיה לכתב, בשל מהות וחזונו של הפרויקט שלנו. לכן שידכנו אל שושנה את סיוון, מלגאית עולה חדשה מצרפת המתנדבת השנה בפרויקט. משמח לראות כיצד הקשר פרח והתפתח בין שושנה וסיון ואת טיב מפגשיהם לאורך הפרויקט.

 

 1. קיום אירועים משותפים לקשישים- בשל הקושי להוציא לפועל אירועים מחוץ לבתי הקשישים, יזמנו ׳אירועי פנים׳ בין המתנדבים לקשישים במרחב הנוח להם: הדלקת נרות חנוכה בבתיהם, מתן משלוח מנות, הרצאה משותפת במתנ״ס קהילתי בשכונה, ופעילויות וסדנאות מיוחדות שהמתנדבים בוחרים יחד עם הקשישים לפי בחירתם (בית פרטי, בית קולנוע, מוזיאון, תאטרון ועוד). בנוסף, משתתפי התכנית הפיקו אירועים שונים במתחם השוק הפתוח על מנת ליצור פלטפורמה נוחה יותר עבור כלל הקשישים המעוניינים לקחת חלק ולהנגיש עבורם את הפעילות. מתוך הפקת אירועים אלו התפתח הקשר בין המתנדבים לקשישים במרחב השוק הפתוח והועלתה המודעות כלפי הפרויקט במרחב הציבורי. לדוגמא, במהלך השנה בחג החנוכה משתתפי התכנית יצרו חנוכייה גדולה שעליה כל עובר ושב יכל לקשט ולצבוע ולהשתתף ביצירת החנוכייה המשותפת והצבעונית בשוק.

 

 

 

 

 1. המשכיות הקשר עם הקשישים- אנו מאמינים כי בפיתוח וחיזוק הקשר בין המתנדבים לקשישים, נוצרת קרקע פוריה להמשכיות הקשר ביניהם ולהעמקתה. בעינינו ההשקעה בפעילויות ״משתלמת״ ולמעשה האינטראקציה בין הדור הצעיר לדור המבוגר יותר  הופכת למשמעותית יותר. לשמחתנו, ישנם מתנדבים שאף ממשיכים לשמור על קשר קבוע ומתמשך לאחר תום התכנית השנתית.

 

 1. תיעוד סיפורם האישי של הקשישים-הרקע, ניסיון החיים וסיפורם האישי של כל אזרח ותיק משמעותי מאוד עבורנו וחשוב לנו לנצור ולתעד אותם. בנוסף להצעות ולמשפטי החכמה המתקבלים בשוק מדי שבוע, החלטנו כי ברצוננו להעניק רובד נוסף לתיעוד זה. בסיוע תכניות נוספות ב׳הלל׳, משתתפי התכנית לקחו חלק בסדנת הכשרת תיעוד ייחודית. סדנא הנועדה להכשיר אותם ולהעניק להם ארגז כלים עשיר ומקצועי בתיעוד סיפורם של הקשישים. במסגרת התיעוד מתקיימים ראיונות עומק פרטניים המתועדים בצילום ובכתב. את הסיפורים נרצה להעלות במגוון תצורות שונות: פרסום ספרים, מגנטים, סרטים וסרטוני ביוגרפיה, צילומים המחיים ומדמים את הסיפורים, יצירות אומנות מבוססות על דבריהם ועוד..

 

 1. השקת קמפיין רב שנתי- עד כה הוענקו בפרויקט טיפים ועצות חיים רבים וטובים. יש בידינו מודל שנשמח לשתף אותו עם אחרים, להגיע אל קהלים נוספים ולחשוף אותם לעשייה הרבה בפרויקט. העצות ומשפטי החכמה ממשיכים להיאסף על ידי פעילי ׳גברת עם סלים׳, נרצה שפעולות אלו יקבלו ביטוי גדול ורחב יותר לעיני כל. הבאת ׳גברת עם סלים׳ אל מעבר לגבולות השוק ומעבר לקשר שנרקם בין הסטודנטים לקשישים.

הקמפיין יקנה הזדמנות לכל אחד ואחת לקחת חלק ולהשתתף בעשייה ובשיח הבין דורי במקומותיהם שלהם. כל אחד יוכל להעניק לבריות גם למי שאין חולצה צהובה, כל זאת בחיי היומיום. חשיפה לקמפיין תוביל לידי השראה בקרב הציבור והעשרתו ביצירת רעיונות ופעולות רבות ומגוונות בהקשר הבין-דורי.  קריאה לדור הצעיר לפנות אל הדור הוותיק לשיתוף החוכמה והתבונה מחד, ומענה המבוגרים לקריאה זו ברצון ובשמחה ליוזמה זו מאידך, ייצור שיח מעניק והדדי. במסגרת הקמפיין משתתפי ׳גברת עם סלים׳ יפיקו סרטון קצר אשר יסביר על מהות הפרויקט ופועלו, וקריאה לכולם לקחת חלק. פעולה נוספת תהיה יצירת מותג- #טיפ_הזהב אותו משתתפי הפרויקט והציבור הרחב ישתפו ברחבי הרשתות החברתיות, עם קריאה לפעול ולבקש מימרות, פתגמים וציטוטים מפי קשישים וקשישות בסביבתם. בנוסף, משתתפי הפרויקט ייצרו מיצגים ותערוכות שיציגו את משפטי החכמה והטיפים ברחבי חוצות ירושלים.

כמו כן נפעל לקיום אינטראקציה משתפת ומלמדת בין משתתפי הפרויקט ל ״פעילים חדשים״ שיצטרפו לקמפיין החדש.